Različne strešne kritine za različne podnebne razmere

Izbira strešne kritine je zelo pomembna odločitev, vpliva na videz hiš ali stavbe ali kakšnega drugega objekta. Ščiti objekt pred vremenskimi vplivi. Ker so vremenske razmere različne med kraji, je pomembno na kakšnem podnebnem kraju želimo izbrati strešno kritino. Kjer je dosti padavin, predvsem snežnih, je priporočljivo izbrati strešne kritine z večjo odpornostjo proti takim obremenitvam.

Različne strešne kritine za različne podnebne razmere

Zato so na voljo različne strešne kritine, ki nudijo zaščito glede na podnebje. V toplih podnebjih pa so priporočljive kovinske strešne kritine, ki dobro odbijajo toploto. Na voljo so še strešne kritine iz betona, ki so odporne na vremenske razmere in imajo dolgo življenjsko dobo. Potem imamo še bitumenske kritine ali skodle, ki so zelo priljubljene pri preprostih gradnjah. Največ je opečnih klasičnih kritin, ker je opeka izjemno trpežna in ima dobro izolacijo. Primerna je za vse vrste objektov in ima dolgo življenjsko dobo. Sicer pa ima vsaka kritina slabe in dobre lastnosti. Tako je betonska kritina zelo težka, zato potrebuje močnejšo konstrukcijo. Težka je tudi opečna kritina, med tem ko so kovinske strešne kritine lažje zato so lahko hitro nameščene, lahko pa rjavijo, če niso dobro zaščitene na korozijo. Vsako kritino je potrebno vzdrževati, pregledati moramo spoje in redno čistiti. Vedno več pa se opažajo zelene strehe, ki so sestavljene iz večjih plasti skupaj z rastlinsko plastjo, ki dodatno izboljšuje izolacijo. Večinoma so na objektih trajnostne gradnje v urbanih okoljih, ker prispevajo boljšemu okolju, ekološke koristi ter povečujejo kakovost življenja. Zelene strehe so lahko pokrite z mahovi in z nizko rastočimi rastlinami s travami, enostavne za vzdrževanje. Imajo plitvo plast zemlje.

So pa tudi take, ki imajo debelejšo plast zemlje in zasajene grmovnice in drevesa. Zelene strehe so dražja namestitev in tudi zahtevnejše za vzdrževanje. Največkrat so na poslovnih stavbah in industrijskih objektov. Zaradi svoje teže zahtevajo močno konstrukcijo, kar pa ni primerno na prenovah starejših zgradb zato se najpogosteje uporabljajo na novogradnjah.